Přijímací řízení na střední školy

Přijímací řízení na střední školy zahrnuje několik kroků:

  1. začíná výběrem středních škol do přihlášky,
  2. pokračuje podáním přihlášek na tyto střední školy (musíte splnit podmínky a kritéria dané školy/oboru),
  3. nedílnou součástí přijímacího řízení je i příprava na přijímací zkoušky,
  4. následují samotné přijímací zkoušky,
  5. následuje čekání na výsledky přijímacích zkoušek. Dozvíte se, jestli jste přijati na jednu ze škol z přihlášky (přijímací řízení máte ukončeno), nebo se musíte ucházet o další místa ve 2. kole přijímacího řízení.

Jak si vybrat střední školu?

Výběr střední školy je třeba nepodcenit a o svých vysněných školách si předem zjistit co nejvíce informací.

  • Jedná se o státní nebo soukromou školu (jaká je výše školného)?
  • Jaké je složení předmětů vybraného oboru? Nabízí škola volitelné předměty?
  • Je součástí přijímacího řízení kromě CERMAT testů ještě něco dalšího? (školní část, prospěch, talentové zkoušky, ...)
  • Jak vypadá výuka cizích jazyků?
  • Kdy začíná a končí výuka?
  • Jaká je dopravní dostupnost do školy?
  • Kam mohu po absolvování školy pokračovat dál?
  • Je součástí výuky také praxe?
  • Pořádá škola výměnné, jazykové nebo sportovní pobyty?
  • Jak to ve škole vypadá a jaké je okolí školy?

Všechny potřebné informace zjistíte nejlépe na webu středních škol, ale rozhodně vřele doporučujeme osobní návštěvu na dni otevřených dveří. Existují také veletrhy středních škol, kde si můžete vybírat a zjišťovat další informace. Hodně napoví také absolventi nebo současní studenti dané střední školy, zkuste je kontaktovat třeba na sociálních sítích.

Určitě využijte databáze středních škol zde nebo zde.


Jak podat přihlášku na střední školu?

Každý uchazeč o studium na střední škole má možnost podat tři přihlášky na tři školy/obory. Do tohoto počtu se počítají jak maturitní, tak výuční obory. Přihlášením na střední školu se rozumí podání přihlášek na střední školy v přihlášce. Od školního roku 2023/2024 se přihlášky mohou podávat těmito třemi způsoby. Doporučujeme elektronické podání v systému DIPSY:

  • elektronicky v systému DIPSY (přihlášení bankovní identitou nebo Mobilním klíčem eGovernmentu),
  • hybridně výpisem ze systému (bez přihlášení),
  • papírově na novém tiskopisu.

Prioritizace škol/oborů na přihlášce

Novinkou v přijímacím řízení na střední školy je seřazení škol v přihlášce podle priority, tedy podle toho, jak moc na ně chcete nastoupit. Do vašich tří škol/oborů se počítají jak maturitní, tak i nematuritní obory. Pokud se umístíte tzv. „nad čarou“ ve více školách, nový algoritmus vás přiřadí na školu s vyšší prioritou.

Na první místo vyplníte školu, na kterou chcete nejvíce. Na druhé pak školu, kam byste také chtěli, a na třetí místo vyberete nejméně chtěnou školu, kde si ale také umíte představit studium. Nikdy nebudete přijati na více škol najednou. Pokud byste nebyli spokojeni se školou, kam jste dle výsledků přijímaček a své priority byli přijati, máte možnost vzdát se přijetí.
POZOR: V tomto případě ztratíte celé první kolo a školy budou moci místo po vás obsadit až v dalším kole přijímacího řízení.

Pokud jste se do 30. 11. 2023 hlásili i na obory s talentovou zkouškou, seřadíte dle priority až 5 škol (2 s talentovou zkouškou a 3 bez ní).


Jednotná přijímací zkouška

Jednotná přijímací zkouška se skládá ze dvou písemných testů: z českého jazyka a literatury a z matematiky. Varianty testů jsou různé pro čtyřleté obory vzdělání (včetně oborů nástavbového studia), pro šestiletá gymnázia a pro osmiletá gymnázia. Maximální možný počet dosažených bodů v testech z matematiky i českého jazyka a literatury je 50 bodů. Minimální hranice úspěšnosti není centrálně stanovena, školy si však mohou minimální hranici stanovit samy v rámci kritérií pro přijetí.


Kolik potřebuji bodů?

Počet bodů z jednotných přijímaček potřebný pro přijetí na střední školu je ovlivněn mnoha faktory a nelze jednoznačně říct, kolik bodů je pro kterou školu potřeba. Obecně u přijímaček na gymnázia a žádané střední školy je to 70 a více bodů.

Průměrný počet bodů u jednotné přijímací zkoušky v roce 2023 byl 48 bodů ze 100 (součet bodů z testu z ČJ a M). (Zdroj: CERMAT, Souhrnné údaje k JPZ 2023)


Specifikace požadavků

Testy neobsahují nic nad rámec Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání pro jednotlivé ročníky vzdělávání. K jejich úspěšnému absolvování by proto mělo stačit dobré zvládnutí učiva základní školy. Specifikace požadavků k jednotlivým testům pro letošní školní rok jsou k dispozici zde a zde

Pro získání představy o formální podobě testů a úloh je možné využít také testy z předchozích let ve formátu PDF nebo webovou aplikaci TAU, která umožňuje procvičování testů. Více informací naleznete v Testová zadání k procvičování.


Časový limit a povolené pomůcky

Časový limit pro test z českého jazyka a literatury je 60 minut, na test z matematiky je vyhrazeno 70 minut

Povolenými pomůckami při konání testů je pouze modře či černě píšící propisovací tužka (nelze používat gumovací pera), u matematiky navíc obyčejná tužka a rýsovací potřeby. U zkoušky je zakázané používat slovníky, Pravidla českého pravopisu, kalkulačku či matematicko-fyzikální tabulky.

Při práci s testovými sešity mohou žáci používat i další psací potřeby (např. zvýrazňovače, pastelky, fixy), jejich použití do záznamových archů určených k digitalizaci je ale zakázáno!

Didaktický test Vymezený čas Povolené pomůcky
Český jazyk a literatura 60 minut modře či černě píšící propisovací tužka
Matematika 70 minut modře či černě píšící propisovací tužka, obyčejná tužka a rýsovací potřeby

Úpravy podmínek pro uchazeče se speciálními vzdělávacími potřebami

Uchazeči se speciálními vzdělávacími potřebami, kteří odevzdali společně s přihláškou doporučení školského poradenského zařízení, mají časový limit pro konání testů prodloužen v souladu s informacemi uvedenými v doporučení.

V souladu s ustanovením § 16 odst. 1 a 2 písm. c školského zákona mají nárok na úpravu podmínek přijímacího řízení uchazeči se speciálními vzdělávacími potřebami, tj. osoby, které k naplnění svých vzdělávacích možností nebo k uplatnění nebo užívání svých práv na rovnoprávném základě s ostatními potřebují poskytnutí podpůrných opatření. Podpůrnými opatřeními se rozumí nezbytné úpravy přijímacího řízení odpovídající zdravotnímu stavu, kulturnímu prostředí nebo jiným životním podmínkám uchazeče.


Osoby vzdělávající se dlouhodobě v zahraničí

Osobám s českým nebo cizím státním občanstvím, které získaly předchozí vzdělání ve škole mimo území České republiky, se při přijímacím řízení promíjí na jejich žádost podle § 20 odst. 4 školského zákona přijímací zkouška z českého jazyka, pokud je součástí přijímací zkoušky.

Na základě ustanovení § 20 odst. 4 školského zákona mají na úpravu podmínek přijímacího řízení ke vzdělávání ve středních školách nárok také osoby, které získaly předchozí vzdělání ve škole mimo území České republiky. Na základě jejich žádosti se těmto uchazečům promíjí přijímací zkouška z českého jazyka, pokud je součástí přijímací zkoušky.


Cizinci podle Lex Ukrajina

Cizincům podle § 1 odst. 1 zákona č. 67/2022 Sb. se na jejich žádost promíjí zkouška z českého jazyka (tzn. i didaktický test jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a literatury), pokud je součástí přijímací zkoušky. Znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v daném oboru vzdělání, škola u této osoby ověří rozhovorem. Cizinec má na základě žádosti připojené k přihlášce právo konat písemný test jednotné přijímací zkoušky ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace v ukrajinském jazyce.

Cizincům podle § 1 odst. 1 zákona č. 67/2022 Sb. se na jejich žádost promíjí zkouška z českého jazyka (tzn. i didaktický test jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a literatury), pokud je součástí přijímací zkoušky. Znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v daném oboru vzdělání, škola u této osoby ověří rozhovorem. Cizinec má na základě žádosti připojené k přihlášce právo konat didaktický test jednotné přijímací zkoušky ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace v ukrajinském jazyce.

Na základě žádosti připojené k přihlášce může škola umožnit uchazeči konat v ukrajinském jazyce i písemný test školní přijímací zkoušky. Sdělení o tom, zda škola konání zkoušky v ukrajinském jazyce umožní, ředitel školy zveřejní v rámci kritérií přijímacího řízení. V případě oborů vzdělání s talentovou zkouškou toto sdělení ředitel školy připojí k těmto skutečnostem bezodkladně. Pokud škola písemný test školní přijímací zkoušky zadá v českém jazyce, navyšuje se cizinci časový limit pro vypracování testu o 25 % a má právo použít překladový slovník.


Hodnocení zkoušky

Pokud se jednotná přijímací zkouška v daném oboru vzdělání koná, je pouze jednou z částí přijímacího řízení. Při rozhodování o přijetí uchazeče ke vzdělávání školy mohou zohlednit i další kritéria, např. výsledky předchozího vzdělávání, výsledky školních přijímacích zkoušek či pohovorů, umístění na různých soutěžích a olympiádách apod. 

Hodnocení jednotné přijímací zkoušky se na celkovém hodnocení splnění kritérií přijímacího řízení podílí nejméně 60 %; v případě přijímacího řízení do oboru Gymnázium se sportovní přípravou nejméně 40 %. Škola do výsledku přijímacího řízení zohledňuje vždy pouze lepší výsledek testu z příslušného předmětu.

Uchazečům, kteří požádají o prominutí přijímací zkoušky z českého jazyka, se do celkového výsledku přijímacího řízení kromě školních kritérií započítává pouze lepší výsledek v testu z matematiky.


Přijímací zkoušky

Mezi klíčová data patří termín pro podání přihlášek, dále pak řádné a náhradní termíny jednotné přijímací zkoušky.

Termín pro podání přihlášek na střední školy
pro obory vzdělání s talentovou zkouškou do 30. 11. 2023
pro obory vzdělání bez talentové zkoušky 1. 2. - 20. 2. 2024

 

Termíny konání jednotné přijímací zkoušky - řádné termíny
čtyřleté obory a obory nástavbového studia 12. 4. a 15. 4. 2024
obory šestiletých a osmiletých gymnázií 16. 4. a 17. 4. 2024

 

Termíny konání jednotné přijímací zkoušky - náhradní termíny
všechny obory 29. 4. a 30. 4. 2024

 

Termín zveřejnění výsledků 1. kola přijímacího řízení
všechny obory 15. 5. 2024

Opravné prostředky

Možnost "vzdání se přijetí"

V prvním i 2. kole přijímacího řízení je možné tzv. „vzdát se přijetí“ na školu, kam jste byli přiřazeni. Tím ale zcela ztrácíte přijetí v 1. kole přijímacího řízení a můžete podat přihlášku do 2. či dalších kol. Nestane se, že byste dostali místo v méně prioritním oboru v 1. kole. Místo po vás se v oboru uvolní, ale neposouvá se pořadí uchazečů. Uvolněné místo smí škola obsadit až v dalším kole.

Odvolání

Díky změnám v přijímacím řízení (prioritizace středních škol v přihlášce a přiřazování právě na 1 střední školy dle nového algoritmu) již ztrácí odvolání proti nepřijetí smyl. Formálně se zachová, ale předpokládá se minimální využití. Odvolat se bude možné v případě pochybení v řízení. Odvolat se (např. z důvodu chybného zadání, chybného hodnocení nebo narušení průběhu zkoušky) lze do 3 pracovních dnů od zveřejnění seznamu přijatých a nepřijatých.


2. kolo přijímacího řízení

Pokud nejste přijati ani na jednu střední školu v 1. kole přijímacího řízení, není ještě rozhodně nic ztraceno a můžete se hlásit na volná místa do 2. kola. Druhé kolo dle nové legislativy již nebude probíhat souběžně s prvním, ale až po jeho ukončení. Druhé kolo přijímacího řízení proběhne od 20. 5. 2024 a bude také centrálně řízené, jako kolo první.

Proběhne to stejně, jako v 1. kole, tedy podáváte až 3 přihlášky a školy seřadíte dle priority. Nově i ve 2. kole mají školy povinnost přihlížet výsledkům jednotné přijímací zkoušky z 1. kola.

POZOR: Do 2. kola se může hlásit pouze uchazeč, který v 1. kole psal jednotnou přijímací zkoušku (tedy hlásil se na maturitní obor). Když jste se v 1. kole nehlásili na maturitní obor a nepsali jednotnou přijímací zkoušku, nemůžete podat přihlášky do 2. kola na maturitní obor.

Termín pro podání přihlášky do 2. kola přijímacího řízení
všechny obory 24. 5. 2024

 

Termín zveřejnění výsledků 2. kola přijímacího řízení
všechny obory 21. 6. 2024

3. a další kolo přijímacího řízení

Třetí a další kola přijímacího řízení slouží výhradně pro uchazeče, kteří nebyli přijati v 1. ani 2. kole, nebo se vzdali přijetí, nebo se v 1. a 2. kole nikam nehlásili. 3. kolo přijímacího řízení již není řízeno centrálně, jako 1. a 2. kolo, ale mají ho v gesci samy střední školy.

Termín pro podávání přihlášek smí být nejdříve 7. den od ukončení kola předchozího. Přihlášky se již nepodávají elektronicky v DIPSY, ale výhradně na papírovém formuláři přihlášky. Na tu se uvedou obory pouze této školy a doručí se do školy osobně, poštou, nebo datovou schránkou.

V případě přijetí ve 3. a dalších kolech oznámíte svůj úmysl na školu nastoupit jakýmkoli písemným záznamem.


Užitečné odkazy: